ОШ Борислав Пекић

Историјат школе

Основна школа «Борислав Пекић»
Школа «Борислав Пекић» је новооснована школа у новобеоградском насељу Бежанијска коса.

ОД ИДЕЈЕ ДО РЕАЛИЗАЦИЈЕ 1986. – 2002. ГОДИНЕ

– 1986. године урађен је пројекат за изградњу школе.
– Два пута је постављан камен темељац.
– 28. 9. 2000. године Министарство просвете је склопило уговор са Републичком дирекцијом за обнову о суфинансирању радова.
Министарству просвете и спорта Републике Србије као инвеститору у изградњи овог објекта помогле су и Владе Грчке и Јапана.
– У пролеће 2001. почела је интензивна изградња (извођач радова ГП Рад).
– 12. 7. 2002. године добила је име Борислав Пекић на предлог СО Нови Београд.
– Упис деце у школу почео је 19. 8. 2002. године.
– Школа је почела је са радом 13. 9. 2002. године у новом објекту, док је колектив преузет из угашене Основне школе Владимир Иљич Лењин из које су пренета и сва наставна средства која се континуирано допуњују према могућностима школе.
– Школу похађа више од 1350 ученика.
– Ученици наше школе имају могућност да бирају који од четири страна језика желе да уче (енглески, руски, француски и немачки).
– Школа је ушла у пројекат Школски полицајац.

АКТИВНОСТИ И ПОСЕТЕ

– У току школске 2003. године била је један од учесника Петог међународног конгреса Педагошког клуба и тим поводом је угостила делегацију Бугарске.

– У октобру месецу 2003. године школу је посетио грчки председник Константин Стефанопулос.

– У истом месецу успешно је организовано тестирање ученика осмог разреда о познавању фундаменталних знања из природних наука (TIMSS) у оквиру истраживања Међународне асоцијације за евалуацију у образовању.

– У оквиру међународне сарадње – братимљење општина, ученици наше школе, као представници општине Нови Београд угостили су у децембру 2003. године ученике из једне од општина Прага.

– У марту 2003. године, школа је била организатор Окружног (градског) такмичења из математике у сарадњи са Друштвом математичара Србије на ком је учествовало 1200 ученика, а следећих година – до данас  традиционално је остала организатор општинског такмичења из математике.

– управа школе је конкурисала сопственим пројектом на конкурс Министарства просвете и спорта РС (јануар 2003. г.) Мултимедијални истраживачки центар за ученике и како је пројекат усвојен школа је набавила  рачунарe и остале видео и аудио садржаје према буџету пројекта.

– Од школске 2003/2004. године стручни сарадници школе реализују разне активности везане за  професионалну оријентацију ученика, корективни образовно-васпитни рад, програм рада на сузбијању малолетничке деликвенције, програм против насиља, злостављања и занемаривања, програм здравствене заштите ученика, еколошки програм школе и програм сарадње са родитељима.

– У школи је присутан дух гостопримства и отворености за посете, предавања, такмичења, изложбе, спортске догађаје, међународну сарадњу као и жеља да постане центар за обуку – стручно усавршавање наставника.

Радост Европе је манифестација у којој је често учествовала наша школа, угостили смо децу Русије (неколико година) и децу Велике Британије.

• Образовање
  • Стручност